Licznik odwiedzin

93712
DzisiajDzisiaj48
Ten tydzieńTen tydzień226
Ten miesiącTen miesiąc973
RAZEMRAZEM93712

„Chcemy z wami porozmawiać” Projekt „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3”

W Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju od września 2018 realizowany jest projekt unijny dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.

Główny cel projektu to pomoc rodzicom naszych uczniów, podarowanie im chwili wytchnienia, wsparcie w codziennych problemach. Rodzice dzieci niepełnosprawnych też mają potrzeby, chociażby wyjścia z domu i odprężenia się od codziennych trosk, nie umieją radzić sobie ze stresem i dbać o siebie i swoje zdrowie. Drugi cel to rozpowszechnianie i nauka komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla dzieci niemówiących. W naszym powiecie niewiele jest takich miejsc, gdzie zespół specjalistów mógłby dokonać kompleksowej diagnozy dziecka, ułożyć indywidualny program rozwoju komunikacji językowej, określić techniki porozumiewania się (lub ich kombinacje), wspomagać ich rodziców. A przecież rodzice dzieci z zaburzoną komunikacją mają prawo do informacji o stosowanych w Polsce metodach, bowiem intuicyjnie wyczują, które z nich są bliskie rozwojowi ich dziecka. Prowadząc grupę wsparcia wiemy, że rodzice szukają specjalistów dla własnego dziecka, bo chcą się z nim porozumiewać. Chcemy uzupełnię tę lukę, bo placówki edukacyjne maja ograniczone możliwości pracy z rodzicem.                

                             

Wspomagającej i alternatywnej komunikacji można uczyć dziecko już od najmłodszych lat, a wraz z rozwojem i nabywaniem przez dziecko kompetencji i sprawności językowej (nabywa je mimo braku mowy dźwiękowej), powinna się jakościowo zmieniać komunikacja. Chcemy nauczyć ich porozumiewania się przy użyciu najnowszych technologii i metod dostępnych na rynku poprzez zorganizowanie warsztatów dla rodziców. Dzieci nabędą podstawowe umiejętności komunikacyjne, a rodzice nauczą się jak wprowadzać symbole i rozwijać słownik dziecka, by efektywnie korzystało z życia w społeczeństwie. AAC (komunikacja alternatywna) wspiera budowanie tożsamości osoby niemówiącej, pozwala jej stać się pełnowartościowym członkiem rodziny, grupy rówieśniczej i społeczeństwa.

Przeprowadzone  działania

  • Warsztaty z rehabilitantem dla rodziców
  • Warsztaty z kosmetyczką dla mam
  • 3 spotkania z psychoterapeutą dla rodzin

Cały czas odbywają się

  • Zajęcia z zakresu AAC dla dzieci i rodziców – raz w tygodniu w każdy wtorek o godz. 14:15

Autorką i koordynatorką projektu jest Lidia Modowiec. Do jego realizacji włączyli się też inni nauczyciele – wszyscy pracują w ramach wolontariatu. Pozyskana kwota dotacji – 4 tyś zł została przeznaczona na pomoce do zajęć oraz książki komunikacyjne dla  dzieci będących na początku drogi z komunikacją alternatywną.

W zajęciach uczestniczą nasi uczniowie  oraz chętne dzieci spoza naszej szkoły. Wtorkowe zajęcia prowadzą w trzech grupach terapeutycznych:  Lidia Młodowiec, Maria Rogowska-Wilkos, Aneta Jonczak, Ewa Rzeźnik, Iwona Gmiterek, Karina Krzyszycha oraz gościnnie terapeutka z innej placówki.

Wszystkim zaangażowanym nauczycielom serdecznie dziękujemy za olbrzymi wkład pracy, poświęcony czas i zaangażowanie.

Czytany 278 razy Ostatnio zmieniany środa, 21 listopad 2018 18:54
© 2016 Your Company. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme